Jest kilka rzeczy, które są bardziej orzeźwiające niż szklanka czystej, zimnej i czystej wody. Ale co się stanie, jeśli woda z kranu będzie pachnieć lub smakować inaczej niż kiedyś? Jeśli woda ma zielony lub żółty odcień, czy to oznacza, że ​​jest niebezpieczna? W zależności od tego, gdzie znajduje się dom, problemy takie jak zapach siarki lub „nieprzyjemny zapach jajek” i odbarwienie wody mogą wpływać na jakość wody w studni. Jednak zwykle istnieją sposoby na usunięcie zapachu i przebarwienia zepsutych jaj, a profesjonalna firma wiertnicza wie najlepiej, jak korzystać z systemów uzdatniania wody lub innych metod, aby woda była jak najlepsza.

Co powoduje zapach zgniłego jajka w wodzie?

Główną przyczyną zapachu zgniłego jajka w wodzie jest siarkowodór. Siarkowodór jest powodowany przez „beztlenowe trawienie”, proces, w którym mikroorganizmy rozkładają materię organiczną pod nieobecność tlenu. Proces ten może zachodzić w błocie i glinie mokradeł, a także w kanałach ściekowych i studniach. Gazowy siarkowodór jest nie tylko nieprzyjemny dla zmysłów, ale może być także toksyczny i łatwopalny w dużych ilościach, chociaż rzadko zdarza się to w sytuacjach domowych. Siarkowodór atakuje również rury, co może prowadzić do różnych problemów domowych.

Siarkowodór szybko rozpuszcza się w wodzie. Aby wykonać prosty test w domu, właściciel domu może napełnić szklankę wodą. Jeśli zapach rozpuści się w ciągu około dziesięciu sekund, siarkowodór jest prawdopodobnie przyczyną zapachu zgniłego jajka. Aby być bezpiecznym, właściciel domu powinien albo profesjonalnie przetestować wodę na miejscu, albo przynieść ustabilizowaną próbkę z powrotem do laboratorium. Po ustaleniu, że problemem jest siarkowodór, można podjąć kilka kroków w celu złagodzenia nieprzyjemnego zapachu siarki z wody.

Jak naprawić cuchnącą wodę?

Przede wszystkim właściciel domu musi ustalić, czy zapach siarki jest obecny, gdy płynie zarówno ciepła, jak i zimna woda, czy tylko, gdy płynie gorąca woda. Jeśli zapach zgniłych jajek jest zauważalny tylko w ciepłej wodzie, prawdopodobnie przyczyną jest tak zwany „pręt anodowy” w podgrzewaczu wody. W tym przypadku zapach siarki nie jest spowodowany fermentacją beztlenową, ale powstaje, gdy woda reaguje z prętem anodowym.

Jeśli zapach pojawia się za każdym razem, gdy woda płynie, właściciel domu może chcieć mieć bez bąbelkowy zbiornik z włókna szklanego z systemem wentylacyjnym zainstalowanym przez profesjonalną firmę wiertniczą i instalacyjną. Systemy te są bardzo skuteczne w usuwaniu zarówno siarkowodoru, jak i związanego z nim nieprzyjemnego zapachu jaja z wody. Gdy woda ma wysokie stężenie żelaza, a filtr żelazny może skutecznie usuwać nadmiar żelaza i zapach. Inną opcją jest filtr węglowy, którego można użyć do usuwania zapachów ze studni. Skontaktuj się z profesjonalną firmą wiertniczą, aby dowiedzieć się, które rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Co powoduje żółte lub zielonkawe przebarwienia w studni?

Oprócz śmierdzącej wody przebarwiona woda może również stanowić problem dla właścicieli domów, którzy czerpią wodę ze studni podziemnych. Zasadniczo istnieją dwie główne przyczyny mętnej wody. Pierwszą możliwością jest utlenienie żelaza w wodzie. Wynika to z tego, że gleba, z której pobierana jest woda ze studni, zawiera stosunkowo wysokie stężenie żelaza. Drugą możliwością jest to, że mętna woda zawiera wysokie stężenie kwasu garbnikowego. Kwas garbnikowy jest szczególnie powszechny, gdy studnia znajduje się w pobliżu lub w pobliżu bagna, ponieważ kwas taninowy jest spowodowany rozkładającą się roślinnością w pobliżu źródła wody.

Prosty test domowy może pomóc ustalić, czy przebarwiona woda jest spowodowana żelazem czy kwasem taninowym. Najpierw pozwól wodzie płynąć przez około piętnaście minut. Następnie napełnij czyste, białe wiadro wodą z kranu. Jeśli woda natychmiast zmieni kolor, prawdopodobnie przyczyną jest kwas garbnikowy. Jednak woda na początku jest czysta, ale z czasem kolor jej wzrasta, prawdopodobnie wynikiem jest żelazo.

Jak naprawić przebarwioną wodę?

Jeśli woda w wiadrze powoli zmienia kolor, właściciel domu powinien przetestować wodę ze studni pod kątem wysokiej zawartości żelaza. Jeśli okaże się, że zawartość żelaza jest wysoka, zainstalowanie filtra żelaza zwykle może złagodzić problem. Jeśli problemem jest kwas garbnikowy, rozwiązanie może nie być takie proste. Istnieją oczyszczacze wody ze złożami garbników, ale systemy te są na ogół drogie i mało skuteczne. W większości przypadków najlepiej, jeśli to możliwe, wywiercić nowy otwór w innej warstwie wodonośnej. Profesjonalna firma wiertnicza może ustalić, która opcja jest najlepsza dla każdego domu i studni.