Masz swój telewizor i odbiornik kina domowego; Właśnie kupiłeś nowe głośniki i subwoofer i jesteś gotowy, aby to sprawdzić. Czas zerwać z centymetrem, ponieważ precyzja jest niezbędna, aby uwolnić pełny potencjał systemu kina domowego. W tym artykule skupimy się na systemie dźwięku przestrzennego 5.1. Termin „5.1” odnosi się do liczby głośników lub subwooferów w systemie. W przypadku systemu dźwięku przestrzennego 5.1 jest pięć głośników (kanał środkowy, dwa głośniki przednie i dwa głośniki tylne) i subwoofer.

Instalując głośniki kina domowego, spróbuj użyć tej samej ilości przewodów głośnikowych dla każdego rodzaju głośników. Na przykład użyj tej samej długości kabla dla każdego głośnika przedniego. Dzięki temu sygnał dociera do każdego głośnika mniej więcej w tym samym czasie. Mówię „około”, ponieważ występują różnice w przewodzie, które mogą powodować, że sygnał łatwo dociera do jednego głośnika (ułamek sekundy) przed drugim. Ujednolicając obie długości, zapewniasz, że to opóźnienie pozostanie niewielkie i niezauważone.

Kanał centralny

Środkowy kanał powinien zawsze znajdować się bezpośrednio nad lub bezpośrednio pod ekranem. Upewnij się, że głośnik jest skierowany bezpośrednio na publiczność.

Przednie głośniki

Dwa przednie głośniki powinny znajdować się w tej samej odległości od widowni, co kanał środkowy. Zapewnia to, że dźwięk jest przesyłany z każdego głośnika jednocześnie, i zmniejsza prawdopodobieństwo zauważalnego opóźnienia między tym, co dzieje się na ekranie, a czasem, kiedy go słyszysz. . Każdy z głośników przednich powinien znajdować się w jednakowej odległości od telewizora po obu stronach. Odległość ta zależy od Twojego gustu. Upewnij się tylko, że obie odległości są takie same.

Głośnik tylny

Głośniki tylne powinny być umieszczone na ścianach po obu stronach widowni. Jego celem jest przekazanie poczucia atmosfery, a nie głównego dźwięku w systemie kina domowego. Dlatego nie powinny być skierowane bezpośrednio na uszy widowni, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że kanał środkowy i dwa głośniki przednie zostaną zasilone. Ważna jest także odległość. Staraj się utrzymywać tylne głośniki w tej samej odległości od telewizora, aby użyć tej samej ilości przewodów głośnikowych i, jeśli to możliwe, trzymaj je w tej samej odległości od widowni.

Głośnik niskotonowy

Tony niskie są z natury trudniejsze do zlokalizowania niż środkowe i wysokie tony pozostałych pięciu głośników. Daje to większą swobodę podczas ustawiania subwoofera. Jednak obszar wokół subwoofera może znacznie wpłynąć na słyszalny bas. Jeśli umieścisz subwoofer w rogu lub pod stołem, głębszy dźwięk rezonansowy powstanie, gdy fale dźwiękowe zostaną odbite od powierzchni. Umieszczenie subwoofera zależy od Ciebie, w zależności od rodzaju basu, jaki chcesz. Eksperymentuj z różnymi miejscami i znajdź miejsce, które najlepiej pasuje do Twojego gustu.

Wykorzystanie pełnego potencjału głośników kina domowego nie jest trudnym zadaniem. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, możesz cieszyć się zestawem kina domowego tak, jak powinien być słyszany.