Wody gruntowe z różnych źródeł, takich jak strumienie, rzeki lub jeziora, zwykle zawierają niezdrowe zarazki, zwane patogenami. Mogą powodować infekcje wodne, które mogą się szybko rozprzestrzeniać, jeśli zmieszane z ludzkimi lub zwierzęcymi odchodami zakażonymi tymi patogenami zostaną zmieszane z wodą pitną. Niektóre popularne typy tych patogenów to pasożyty, wirusy lub bakterie, by wymienić tylko kilka. Dowiedzmy się więcej.

Zasadniczo metody dezynfekcji wody pomagają zabijać lub eliminować patogeny z wody, którą pijesz. Dezynfekcja wody pitnej nie jest trudna. Dezynfekcję można przeprowadzić na wiele sposobów. Na przykład możesz użyć promieniowania UV, ciepła, filtracji lub kombinacji tych metod.

Z reguły dostawcy wody zapewniają bezpieczeństwo wody pitnej za pomocą różnych metod dezynfekcji. Możesz także zdezynfekować wodę pitną, aby znaleźć alternatywne źródło, takie jak woda butelkowana.

Może to być jedyny wybór dla Ciebie, jeśli nie możesz użyć lub odebrać wody z pobliskiego źródła wody lub jeśli woda, którą otrzymujesz, jest zakażona bakteriami E. coli.

Najlepszy sposób na dezynfekcję wody

Jeśli szukasz najskuteczniejszego sposobu oczyszczenia wody pitnej, możesz wypróbować metodę gotowania, zwłaszcza jeśli woda zawiera pasożyty, takie jak Cryptosporidium lub Guardia.

Musisz tylko gotować wodę przez co najmniej 1 minutę. Czas gotowania jest dwa razy dłuższy, jeśli znajdujesz się na wysokości 2000 metrów lub większej. Po ugotowaniu przechowuj wodę w pojemniku na żywność i przykryj ją.

Zastosowanie wybielacza

Zasadniczo w tym celu można używać domowego wybielacza chlorowego, ponieważ może on pomóc usunąć większość rodzajów patogenów. Jednak powinieneś trzymać się z dala od pachnącego wybielacza.

Wybielacz zwykle daje lepsze wyniki po zmieszaniu z letnią wodą. Już 2 krople wybielacza mogą wystarczyć na 4 szklanki ciepłej wody.

Przykryj pojemnik i poczekaj pół godziny przed wypiciem z niego. Po 30 minutach może pojawić się zapach chloru, co jest w porządku. Jeśli woda wygląda na mętną, możesz dodać jeszcze dwie krople wybielacza.

Jeśli nie podoba ci się smak chloru, możesz utrzymać pojemnik na wodę przykryty przez kilka godzin. Pomoże to wyeliminować smak.

Mocno zanieczyszczona lub zanieczyszczona woda

Jeśli woda jest silnie zanieczyszczona, dodanie wybielacza lub wrzenia nie będzie działać. Powodem jest to, że techniki te nie usuwają chemikaliów. W takim przypadku powinieneś wybrać inne źródło.

Pochmurna lub pochmurna woda

Woda zwykle staje się mętna lub mętna, gdy zawiera pył lub piasek. Aby zmniejszyć mętność, możesz wlać wodę przez filtr do kawy lub czysty kawałek szmaty. Pozostaw części na dnie pojemnika i wlej czystą wodę do innego pojemnika przed użyciem.

Zastosowanie jodu

Możesz to zrobić przez krótki czas. Istnieją jednak pewne problemy zdrowotne związane z długotrwałym stosowaniem jodu. Jeśli masz w domu dzieci i kobiety w ciąży, nie zalecamy używania jodu do tego celu.

Krótko mówiąc, są to niektóre typowe sposoby bezpiecznej dezynfekcji wody pitnej.